TRT

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 01 Mayıs 1964’de, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğe sahip olarak kuruldu. 1972’deki anayasa değişiklikleri ile kurum tarafsız bir kamu iktisadi kuruluş olarak tanımlandı.
1982 Anayasası hükümleri doğrultusunda 1984 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu yeniden düzenlendi. Uydu yayınlarının 1986’dan sonra, Türkiye’den de yaygın biçimde izlenmeye başlanması ve Türkiye’ye yönelik yayın yapan özel televizyonların ortaya çıkması, TRT’nin 1990 yılına kadar süren televizyon yayınları üzerindeki tekelini ortadan kaldırdı.
Anayasanın 133. maddesinin 1993’te değiştirilmesiyle özel radyo ve televizyon yayınları serbest bırakılırken, TRT’nin özerkliği yeniden tesis edildi. TRT bugün, özerkliği ve tarafsızlığı anayasada hükme bağlanan, radyo ve televizyon ile tüm medya araçlarından yayın yapan kamu hizmeti yayıncısı olarak hizmet vermektedir
1927 yılında ilk kez Türk Telsiz Telefon A.Ş.’ye bağlı olarak gerçekleştirilen radyo yayınları 1964’de TRT çatısı altında toplandı.
Televizyon yayınları ise, 31 Ocak 1968’de Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını ile başladı.
TRT bugün 15 televizyon kanalı, ulusal, bölgesel ve uluslararası olmak üzere 20 radyo kanalı, trt.net.tr ve trt.world.com üzerinden 41 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını ve TeleVİZYON, RadyoVİZYON ve TRT Çocuk üç aylık dergileriyle Türkiye’ye ve dünyaya yayın yapmaktadır.
Ayrıca üç aylık periyotla hazırlanan TRT Haber DD, TRTSpor ve TRT Türk dijital dergileri de okuyuculara sunulmaktadır.
Şu anda TRT’nin, Berlin ve Köln (Almanya), Lefkoşa (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Bakü (Azerbaycan), Brüksel (Belçika), Washington (ABD), Kahire (Mısır), Taşkent (Özbekistan), Aşkabat (Türkmenistan), Erbil (Irak), Saraybosna (Bosna-Hersek), Astana (Kazakistan) ve Üsküp (Makedonya) olmak üzere 13 adet yurtdışı temsilciliği bulunmaktadır. Ayrıca Londra (İngiltere), Kuala Lumpur (Malezya) ve Moskova (Rusya) temsilcilikleri de açılma aşamasındadır.