İstanbul Hakkında

İSTANBUL

Eski Dünyanın merkezinde yer alan İstanbul tarihi abideleri ve şahane tabii manzaraları ile ünlü, önemli bir megapoldür. Asya ile Avrupa Kıtaları’nın dar bir deniz geçidi “Boğaziçi” ile ayrıldığı yerde, iki kıta üzerinde kurulu tek şehirdir.

2500 yılı aşan bir tarihe sahip olan İstanbul, deniz ve karaların kucaklaştığı bu stratejik bölgede kuruluşunu takiben önemli bir ticaret merkezi olmuştu. Tarihi İstanbul şehri üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Halic’in sardığı bir yarım ada üzerinde yer alır. Burası 3 dünya imparatorluğuna, Roma, Bizans ve Osmanlı Türkleri’ne başkent olmuş,1600 yılı aşan bir süre boyunca 120 den fazla imparator ve sultan burada hüküm sürmüştür. Dünyada bu özelliğe sahip tek şehirdir. Gelişim sürecinde surlar her defasında daha batıya inşa edilerek şehir 4 defa genişletilmişti.

5.yy Roma devri surları ile çevrili, 7 tepe üzerine kurulu İstanbul, Türk sanatının şaheser eserleri, buralara kondurulmuş “taçlar” gibi, Sultan camileri ile süslüdür. Şehrin silueti her yönden güzel, muhteşem ve huzur verici bir manzaradır. Çok emin bir tabii liman olan Haliç şehrin gelişmesinde önemli rol oynamıştı. Ana yolların denize ulaştığı kavşak noktasında yer alması, kolay savunulur bir yarım ada, ideal iklim, zengin ve cömert tabiat, stratejik Boğaziçi’nin kontrolü gibi özellikler ve coğrafi konumunun dünyanın merkezinde bulunması İstanbul’un kısmetidir.

DOLMABAHÇE SARAYI

dolmabahce

19. Yüzyıl sonlarında Karabet ve Nikogos Balyan adında iki Osmanlı mimarının inşa ettirilmiş Osmanlı İmparatorluğunun son ikametgâhıdır. Saray 285 oda ve 46 solandan oluşmakta olup, günümüzde misafirlerini Avrupa antik eser koleksiyonu, mobilyaları ve 4,5 tonluk avizesiyle cezbetmektedir.

YEREBATAN SARNICI

underground

İstanbul’un görkemli tarihsel yapılarından birisi de Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı’dır. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar nedeniyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır.

TOPKAPI SARAYI

topkapi

Osmanlı imparatorluğunun 15. yüzyıl sonlarından 19. yüzyıla kadar ikametgâhı olup, imparatorluk bu duvarlar arasından yönetilmiştir. Günümüzde müze olan sarayda, Osmanlı hazinesi, Çin porselenleri, silahlar, giysiler, saatler gibi sergilerin yanı sıra Kutsal Emanetler dairesi ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

AYASOFYA

sophia

İmparator Jüstinyen tarafından 6. Yüzyılda inşa edilmiş sanat ve mimari açıdan dünyanın en önde gelen yapıtlarından biri olup, dünyanın 8. Harikası olarak gösterilmektedir.

SULTANAHMET CAMİİ

blue

17. yüzyılda Sultan Ahmet adına yapılan bu selâtin camii, dünyada tek örnek olan 6 minaresi ve iç dekorasyonunda kullanılan değerli İznik çinileriyle ünlüdür.

KAPALIÇARŞI

grand

Dünyanın en ilgi çeken ve 4000 adet dükkâna ev sahipliği yapan dünyanın en eski kapalı çarşıdır. Kuyum, Deri, Halı, Hediyelik eşya ve Antikacıların buluşma noktasıdır.